X
تبلیغات
زولا

قدرت جذبه و راهکارهایی برای جذب دیگران

قدرت جذبه

اگر پنج دقیقه به من فرصت دهند تا برای مدیران مدارس کشور سخن بگویم این چنین خواهم گفت: برای رسیدن به قله باید از قدرت جذبه برخوردار بود. جذبه همه چیز است و هیچ چیز نیست.تلاش و پشتکار، ظاهر، نحوه راه رفتن، تناسب اندام،صدا و آرامش در رفتار و حرکات،خوش قیافه یا زیبا بودن اصلاً لازم نیست. تنها چیزی که نیاز دارید جذبه است(سارا برنارد).

85درصد از موفقیت ها در تجربه و زندگی شخصی به توانایی در برقراری ارتباط موثر با دیگران بستگی دارد.هوش اجتماعی یا توانایی در برقراری روابط متقابل، مذاکره و متقاعد کردن دیگران، پرفایده ترین و بهترین شکل از هوش است که می توانید داشته باشیدو این نوع هوش می تواند افزایش یابد. شما می توانید تنها با تمرین بعضی روش ها و تکنیک های برقراری ارتباط، که امروزه بانفوذترین و تاثیرگذارترین افراد دنیا به کار می برند، بیاموزید که خونگرم،صمیمی،دوست داشتنی و با جذبه باشید  

راهکارهایی برای جذب دیگران :


پذیرش:

بزرگترین هدیه ای که می توانید به دانش آموزان و معلمان بدهید«نگرش مثبت» است؛ اینکه از آنها عیب جویی نمی کنید و کارهای مثبت شان را بزرگ شمرده و برخی از اشتباهات آنان را نادیده می گیرید.این نقطه شروع جذاب بودن است.لبخند بزنید.وقتی به افرادی که شما را نگاه می کنند لبخند بزنید،اعتماد به نفس آن ها خود به خود افزایش می یابد.احساس می کنند افراد مهم و ارزشمندی هستند و شخصی را که این احساس را به آنها القا می کند دوست دارند.


تقدیر:

تقدیر از دیگران اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهد و در این حالت بازدهی دو برابر می شود؛ هرگاه به فردی لبخند می زنید یا از او تقدیر می کنید.نه تنها اعتماد به نفسش بالا می رود بلکه این کار باعث می شود شما خودتان را هم بیشتر دوست داشته باشید.هرچه خود را بیشتر دوست داشته باشید، دیگران را بیشتر دوست خواهید داشت.

تایید :

گفته می شود که ((بچه ها برای آن گریه می کنند و مردها برای آن می میرند)) همه انسانها در طول زندگی نیازی شدید و ناخودآگاه به تایید رفتارها و موفقیت هایشان دارند تایید باید مداوم باشد .شاید بهترین تعریف برای تایید ((ستایش)) باشد ستایش دیگران اعتماد به نفسشان را بالا می برد و باعث می شود که آن ها شما را فرد جذابی قلمداد کنند

تحسین :

آبراهام لینکلن می گوید ((همه تحسین را دوست دارند)). از نوع پوشش فرد تعریف کنید شخص را به خاطر بردن جایزه یا رسیدن به هدفش تحسین و تشویق کنید همیشه در افراد دنبال چیزی بگردید که از آن تعریف کنید .

 

توجه :

 این خصیصه قدرتمند ترین رفتار برای ایجاد اعتماد به نفس و کلید جذبه آنی است . توجه به دیگران باعث می شود شما جذاب تر به نظر برسید.

 

جادوی گوش کردن :

یکی از مهم ترین ویژگی های رهبر ،جمع آوری اطلاعات از طریق پرسیدن و گوش کردن است . دانیل گولمن ،نویسنده کتاب ((هوش عاطفی)) به این نتیجه رسید که توانایی انسان ها در برقراری ارتباط عاطفی با افراد ، یا EQ  ،شاید خیلی بیشتر از IQ  در موفقیت آن ها حیاتی است او مهم ترین ویژگی EQ را ((حس همدردی)) یا توانایی درک و هم احساسی با سخن افراد و منظور واقعی آن ها بیان می کند .


را حل های کلیدی برای خوب گوش کردن

 

 

با دقت گوش کردن : یعنی با دقت و در سکوت کامل گوش کردن ، کارهای دیگر را تعطیل و تنها به حرف های طرف مقابل گوش کنید .

مکث قبل از پاسخ دادن : سه تا پنج دقیقه بعد از صحبت طرف مقابل مکث کنید و مطمئن شوید حرف وی تمام شده است.

پرسش برای توضیح : هرگز وانمود نکنید که منظور شخص را از آنچه گفته است دقیقا می دانید بلکه با طرح سوال هایی مثل ((دقیقا منظورت چیست و ...)) به او کمک کنید توضیح بیشتری بدهد

تکرار سخن : سخن شخص را به او باز گردانید و آن را با واژهای خود بازگو کنید .

علامت های گوش کردن

تماس چشمی در تمام مدت گوش کردن

حرکت دادن چشم

کج کردن سر

تکان دادن سر

زبان کل بدن (با تمام وجود گوش کردن )

استفاده از اصوات و الفاظ تاییدی

نگاه کردن به طرفین صورت گوینده

منبع : مجلات رشد