X
تبلیغات
زولا

رابطه خواندن و نوشتن

 رابطه خواندن و نوشتن

آیا مهارت درخواندن، در تقویت قدرت نوشتن کودکان و کاهش مشکلات آنها در مدرسه تاثیرگذار است؟
اگر شما کودکانی دارید که به مدرسه می روند یا خودتان معلم هستید متوجه شده اید که بیشتر دانش آموزان در خواندن و نوشتن ضعیف هستند. آیا میان این دو مقوله ارتباطی وجود دارد؟
جواب این سوال مثبت است ولی چرا؟


با مطالعه کردن، بخشی از قواعد زبان در ذهن دانش آموزان جای می گیرد و آنها از طریق خواندن می توانند به روش مناسبی برای نوشتن دست یابند.
در واقع تحقیقات زیادی در مورد ارتباط این دو موضوع انجام گرفته که نتایج مثبتی درپی داشته است.
این مطالعات نشان می دهد که خواندن، مهارت های لازم برای نوشتن را به دانش آموزان می آموزد و آنها با خواندن، نحوه درست استفاده از زبان را یاد می گیرند.
اگر دانش آموز معنای آنچه می خواند را درک کند معانی و شکل زبان مورد استفاده در کتاب ها را نیز خواهد فهمید و در ضمن می تواند از این معلومات برای تقویت مهارت نوشتاری خود استفاده کند.
بنابراین بهترین راه برای تقویت مهارت نوشتاری دانش آموزان مطالعه مستمر است.
سوال بعدی این است: بهترین زمان برای آموختن مهارت خواندن به کودکان کدام است؟
برای این کار هرگز زود نیست. شما می توانید از یک ماهگی به کودک خود خواندن بیاموزید ولی حتی اگر او به مدرسه نیز می رود دیر نشده است. شما می توانید درهر زمان این کار را شروع کنید. یادتان باشد برای تفهیم بهتر داستان از حرکت انگشتان خود استفاده کنید.
این کار باعث می شود کودک شما معنای کامل کلمات را درک کند. در ضمن شما می توانید بخشی از داستان را برای فرزند خود بخوانید. داستان مورد علاقه او را انتخاب کنید و سپس با پرسیدن سوالاتی در رابطه با آن، زمینه مشارکت وی را نیز فراهم کنید. کمک کردن به کودک برای درک بهتر داستان بخشی از روندی است که به او ماهیت زبان را می آموزد. به تدریج شما می توانید از او بخواهید برایتان کتاب بخواند و سپس در مورد داستان با یکدیگر به بحث کردن بپردازید.
این کار علاقه کودک را به خواندن بیشتر می کند و بدین ترتیب شما می توانید با برداشتن گام بعدی به تقویت مهارت های نوشتاری او بپردازید.
به تدریج شما می توانید مشکلات کودک خود را در مدرسه حل کرده و اعتماد به نفس او را تقویت کنید.

منبع : برگرفته از روزنامه کیهان - سایت فکر نو